Our range of products include animal print fabric, flower digital printed american crape fabric and american crepe printed fabric.
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Fabric Material | Polyester |
| Print / Pattern | Animal Print |
| Print/Pattern | Animal Print |
| Width | 40 Inches/102 cm |
| Fabric Type | Knitted Fabrics |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Fabric Content | 50% Cotton 50% Polyester |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Material | Polyester |
| Theme | Animals |
| Color | Multicolour |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | American Crepe |
| Width | 58 inches |
| GSM | 73 |
| Use | Saree, Ladies Suit, Nightwear, Kurti, Top, Dress Material, Gown |
| Color | Multi Color |
| Print Type | Digital Print |
| Weight | 73 |
| Usage/Application | All Types Garment |
| Wash Care | Handwash |
| Packaging Type | Than Packing |
| Design/Pattern | Flower Digital Print |
| Brand | Manglam Textiles |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | American Crepe |
| GSM | 80 GSM |
| Width | 44 in |
| Print Type | Digital Print |
| Use | Top, Ladies Suit, Kurti, Dress Material |
| Color | Multi Color |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Cut Type | Than |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 50 Meter
Fabric :- polyester -Creape , Nafisa Creape, Linen Touch,Rajwadi line Dhanushkoti, etc.
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | American Crepe |
| GSM | 80 GSM |
| Width | 44 in |
| Print Type | Digital Print |
| Use | Top, Kurti, Ladies Suit, Dress Material |
| Color | Multi Color |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Cut Type | Than |
| Occasion | Party Wear, Casual Wear |
| Wash Care | Machine Wash |
Minimum order quantity: 50 Meter
Fabric :- polyester -Creape , Nafisa Creape, Linen Touch,Rajwadi line Dhanushkoti, etc.
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | American Crepe |
| GSM | 80 GSM |
| Width | 44 in |
| Print Type | Digital Print |
| Use | Top, Ladies Suit, Dress Material, Kurti |
| Color | Multi Color |
| Fabric Content | Poly Crepe |
| Cut Type | Than |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 50 Meter
Fabric :- polyester -Creape , Nafisa Creape, Linen Touch,Rajwadi line Dhanushkoti, etc.
Gaurav Maheshwari (Owner)
Manglam Textiles
4th Floor, 4031, Radha Raman Textile Market - 2, Saroli Road, Saroli, Radha Raman Textile Market
Surat - 395010, Gujarat, India