We are a leading Wholesale Trader of flat chiffon digital printed fabric, 3d digital printed fabric, floral digital printed fabric, digital printed polyester fabric, chiffon digital printed fabric and orange chiffon digital printed fabric from Surat, India.
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Chiffon |
| Material | Chiffon |
| Fabric Width | 44 inch (111 cm) |
| Wash Care | Hand Wash |
| Size | Free Size |
| Occasion | All Occasion |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Color | Multicolour |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Satin |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Suitable For | Top, Dress, Kurti, Co-ord Set, Gown |
| Print Type | Digital Print |
| Pattern | Floral |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Satin |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Suitable For | Kurti, Dress, Top, Gown, Kids Wear, Co-ord Set |
| Print Type | Digital Print |
| Pattern | Paisley |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Polyester |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Suitable For | Top, Kurti, Kids Wear, Gown, Co-ord Set, Dress |
| Print Type | Digital Print |
| Pattern | Paisley |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 68 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Crepe |
| Fabric Width | 56 inch (142 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Suitable For | Top, Kurti, Dress, Gown, Co-ord Set |
| Print Type | Digital Print |
| Pattern | Floral |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 68 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Crepe |
| Fabric Width | 56 inch (142 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Suitable For | Shirt, Top, Dress, Kurti, Gown |
| Print Type | Digital Print |
| Pattern | Floral |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 80 / Meter Get Latest Price
| Print / Pattern | Kids Print |
| Fabric Type | Micro |
| GSM (Fabric Weight) | 80 GSM |
| GSM (Grams per Square Meter) | Below 80 GSM |
| GSM | 80 |
| Type | Crepe |
| Width | 44 inches |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Use | Garments |
| Color | Multicolor |
| Composition | 100% Polyester |
| Pattern | Floral |
| Usage/Application | Ladies Top |
| Special Features | Soft Feel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Material | Chinon Chiffon |
| Width | 44 inch (Chota Pann) |
| Wash Care | Hand Wash |
| Size | Free Size |
| Application | Dupatta |
| Occasion | All Occasion |
| Color | Multicolour |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Material | Chiffon |
| Width | 44 inch (Chota Pann) |
| Wash Care | Hand Wash |
| Size | Free Size |
| Application | Dupatta And Garment |
| Occasion | All Occasion |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Color | Multicolour |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Poly Chiffon |
| Material | Chiffon |
| Occasion | All Occasion |
| Work | Printed |
| Pattern | Printed |
| Wash Care | Hand Wash |
| Size | Free Size |
| Application | Dupatta And Garment |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Color | Multicolour |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 64 / Meter Get Latest Price
| Material | Chiffon |
| Width | 44 inch (Chota Pann) |
| Wash Care | Hand Wash |
| Size | Free Size |
| Application | Dupatta And Garment |
| Occasion | All Occasion |
| Color | Multicolour |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Material | Chiffon |
| Width | 44 inch (Chota Pann) |
| Wash Care | Hand Wash |
| Size | Free Size |
| Application | Dupatta And Garment |
| Occasion | All Occasion |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Color | Multicolour |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 63 / Meter Get Latest Price
| Material | Chiffon |
| Width | 44 inch (Chota Pann) |
| Wash Care | Hand Wash |
| Size | Free Size |
| Application | Dupatta And Garment |
| Occasion | All Occasion |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Multicolour |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Material | Chiffon |
| Width | 44 inch (Chota Pann) |
| Wash Care | Hand Wash |
| Size | Free Size |
| Application | Dupatta And Garment |
| Occasion | All Occasion |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Color | Multicolour |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 63 / Meter Get Latest Price
| Material | Chiffon |
| Width | 44 inch (Chota Pann) |
| Wash Care | Hand Wash |
| Size | Free Size |
| Application | Dupatta And Garment |
| Occasion | All Occasion |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Color | Multicolour |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Material | Chiffon |
| Width | 44 inch (Chota Pann) |
| Wash Care | Hand Wash |
| Size | Free Size |
| Occasion | All Occasion |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Color | Multicolour |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Material | Chiffon |
| Width | 44 inch (Chota Pann) |
| Wash Care | Hand Wash |
| Size | Free Size |
| Occasion | All Occasion |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Color | Multicolour |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Material | Chinon Chiffon |
| Width | 44 inch (Chota Pann) |
| Wash Care | Hand Wash |
| Size | Free Size |
| Occasion | All Occasion |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Color | Multicolour |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 122 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Glitter |
| Usage/Application | Garments |
| Occasion | Casual |
| Pattern Type | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 68 / Meter Get Latest Price
| Material | Georgette |
| Fabric Width | 44 inch |
| Use | Kurtis/Suits, Dresses |
| GSM | 80-100 |
| Floral Pattern | Large Floral |
| Color Fastness | Pakka Colour |
| Wash Care | Hand Wash, Machine Wash |
| Printing Technique | Digital Print |
Minimum order quantity: 50 Meter
Fabric :- polyester - Micro crepe , Malai Satin , Cambric cotton, Nafisa Creape, Linen Touch,Rajwadi line, etc.
₹ 68 / Meter Get Latest Price
| Material | Georgette |
| Fabric Width | 44 inch |
| Use | Kurtis/Suits, Dresses, Apparel |
| GSM | 60-80 |
| Floral Pattern | Jaal |
| Traditional Print Style | Kalamkari |
| Color Fastness | Pakka Colour |
| Wash Care | Machine Wash, Hand Wash |
| Printing Technique | Digital Print |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM (Grams per Square Meter) | 100-120 |
| Fabric Type | Cambric |
| Width (Panna) | 58" (1.47 m) |
| End Use | Night Suit/Pajama, Kids Kurta/Kurti, Kids Shirt/Top, Frock/Dress |
| Color | Multicolor |
| Print Type | Digital Print |
| Work | Plain |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Material | Chiffon |
| Width | 44 inch (Chota Pann) |
| Wash Care | Hand Wash |
| Size | Free Size |
| Application | Dupatta |
| Occasion | All Occasion |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Color | Multicolour |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Material | Chiffon |
| Width | 44 inch (Chota Pann) |
| Wash Care | Hand Wash |
| Size | Free Size |
| Application | Dupatta And Garment |
| Occasion | All Occasion |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Color | Multicolour |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Material | Chiffon |
| Width | 44 inch (Chota Pann) |
| Wash Care | Hand Wash |
| Size | Free Size |
| Occasion | All Occasion |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Color | Multicolour |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Material | Chiffon |
| Width | 44 inch (Chota Pann) |
| Wash Care | Hand Wash |
| Size | Free Size |
| Application | Dupatta And Garment |
| Occasion | All Occasion |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Color | Multicolour |
| Usage | Tops/Blouses/Kurtis |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
Gaurav Maheshwari (Owner)
Manglam Textiles
4th Floor, 4031, Radha Raman Textile Market - 2, Saroli Road, Saroli, Radha Raman Textile Market
Surat - 395010, Gujarat, India