Prominent & Leading Wholesale Trader from Surat, we offer dyeable cotton satin fabric, cotton lycra fabric and cotton satin lycra.
₹ 112 / Meter Get Latest Price
| Width(In Inches) | 44-45 |
| GSM | 50-100 |
| Width | 44,54 |
| Usage/Application | Garments |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | White |
| Occasion | Wedding Wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Viscose |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 152 / Meter Get Latest Price
| GSM | 13 kg |
| Type | Pure Cotton |
| Composition | 100% Cotton |
| Width | 36 Inches/91 cm |
| Color | White |
| Usage/Application | Apparel/Clothing |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 197 / Meter Get Latest Price
| GSM | 12.500 |
| Type | Pure Cotton |
| Composition | 100% Cotton |
| Width | 39 Inches/99 cm |
| Color | White |
| Usage/Application | Apparel/Clothing |
Minimum order quantity: 20 Meter
Gaurav Maheshwari (Owner)
Manglam Textiles
4th Floor, 4031, Radha Raman Textile Market - 2, Saroli Road, Saroli, Radha Raman Textile Market
Surat - 395010, Gujarat, India