Pioneers in the industry, we offer tissue jacquard fabric, dyeable jacquard all over fabrics, rayon cotton fabric, south indian sarees fabrics, white all over embroidery fabric and embroidered georgette sherwani fabrics from India.
₹ 155 / Meter Get Latest Price
| Material | Silk |
| Design/Pattern | Plain |
| Occasion | Casual Wear |
| Color | White |
| Roll Length | Than |
| Product Code | 540710 |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 142 / Meter Get Latest Price
| Material | Jacquard |
| Color | Off White |
| Prints/Pattern | Buttas |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Craft | Brocade |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Season | Suitable for Summer |
| Type | Dyeable |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 142 / Meter Get Latest Price
| Material | Jacquard |
| Color | Off White |
| Prints/Pattern | Buttas |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Craft | Brocade |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Type | Dyeable |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 142 / Meter Get Latest Price
| Material | Jacquard |
| Color | Off White |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Craft | Brocade |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Season | Suitable for Summer |
| Type | Dyeable |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 142 / Meter Get Latest Price
| Material | Jacquard |
| Color | Off White |
| Prints/Pattern | Buttas |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Craft | Brocade |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Type | Dyeable |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 70 / Meter Get Latest Price
| Type | Rayon Cotton |
| Color | White |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Usage/Application | Apparel/Clothing |
| Width | 39 Inches/99 cm |
| Season | Suitable for Summer |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 180 / Meter Get Latest Price
| Occasion | Casual Wear |
| GSM | 1-150 |
| Weave Type | Jacquard |
| Embroidery Type | Gold Work |
| Fabric Type | Woven |
| Color | Cream |
| Width | 39 inch/99 cm |
| Packaging Type | Than |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
This type of viscose tissue jaquard fabric commonly used in Kurti, Tops, Lehenga, Gown, Sarees, Blouse, Dupatta,Churidar, Kids Wear, Mens Wear, Home Decor, Event Decor, Festival Decor, Art and Craft.
₹ 140 / Meter Get Latest Price
| Color | Off White |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Material | Jacquard |
| Craft | Brocade |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Season | Suitable for Summer |
| Type | Dyeable |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 250 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Fabric Type | Knitted |
| Pattern | Embroidered |
| Color | White |
| GSM | 1-150 |
| Width | 44 inch/112 cm |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 475 / Meter Get Latest Price
| Width | 44-45 |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| Color | White |
| Pattern Type | Embroidered |
| Work Type | Sequins work |
| Embroidery type | sequence embroidered work |
| Design/Pattern | Embroidered |
| Fabric | Viscose georgette fabrics |
| Length | 100m |
| Colour | white dyeable |
| Material | Dyeable viscose georgette. |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
Gaurav Maheshwari (Owner)
Manglam Textiles
4th Floor, 4031, Radha Raman Textile Market - 2, Saroli Road, Saroli, Radha Raman Textile Market
Surat - 395010, Gujarat, India