Wholesale Trader of a wide range of products which include plain organza fabric, rajeshwari kurta kurti silk fabric, dyeable silk fabric, digital printed blue butter fabric, cambric cotton fabric and dyeable jacquard all over fabrics.
₹ 38 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Variety | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Organza |
| Usage/Application | Garments |
| Width | 44 inch |
| GSM | 100 GSM |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Taffeta Silk |
| Fabric Composition | Pure Silk (100% Silk) |
| Weave / Design | Plain |
| Fabric Name | RAJESHWARI SILK |
| Design / Work | Plain / Solid |
| Pattern | Plain |
| Fabric | Cotton |
| GSM | 50-100 GSM |
| Usage/Application | GARMENTS |
| End Use | Kurtis / Dresses / Gowns |
| Brand | M.T. |
| Do You Fulfil Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Meter
We provide you a best quality of fabrics mostly used in all types of garments (gents, ladies, children) & also used in Traditional & Party Wear clothings which are available in lots of different attractive colors with gorgeous fabric quality .
₹ 147 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Weave Type | Satin Weave |
| Fabric Type | Woven |
| Pattern | Plain |
| Print Type | Foil Print |
| Color | Cream |
| Width | 39 inch/99 cm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 127 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Weave Type | Satin Weave |
| Embroidery Type | Gold Work |
| Fabric Type | Woven |
| Print Type | Foil Print |
| Color | Cream |
| Width | 39 inch/99 cm |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 82 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Weave Type | Satin Weave |
| Embroidery Type | Gold Work |
| Fabric Type | Woven |
| Pattern | Plain |
| Print Type | Foil Print |
| Color | Cream |
| Width | 39 inch/99 cm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Polyester |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| Fabric | Polyester |
| Design/Pattern | Printed |
| GSM | 100-150 |
| Material Quantity | 30 Miter |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
Minimum order quantity: 30 Meter
We offer premium quality Digital Printed Fabric, crafted with precision and creativity to meet the latest fashion trends. Ideal for ethnic wear, western outfits, and home décor, our fabrics feature vibrant colors, detailed prints, and smooth texture. Available in various base materials like cotton, satin, muslin, and georgette, these fabrics are perfect for kurti, dresses, dupattas, and more. With long-lasting colorfastness and skin-friendly dyes, our digital prints ensure both elegance and comfort. Custom designs and bulk orders are also available. Trusted by top designers and boutiques, we guarantee quality and timely delivery.
₹ 89 / Meter Get Latest Price
| Material | Cambric Cotton |
| Width | 44 inches / 112 cm |
| GSM | 90 GSM |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Color | Multicolour |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 105 / Meter Get Latest Price
| Color | Off White |
| Width | 44 inches |
| Prints/Pattern | Waves |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Material | Jacquard |
| Craft | Chanderi |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Season | Suitable for Summer |
| Type | Dyeable |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 1000 Meter Per Day |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 40 / Meter Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 90 |
| Width | 44 Inches |
| Material | Polyester |
| Prints/Pattern | Plain / Solids |
| GSM | 50 GSM |
| Color | Multicolour |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Packaging Type | Roll |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 39 / Meter Get Latest Price
| Material | Pure Silk |
| Weight (GSM) | 70 GSM |
| Width | 44-45 |
| GSM | 50-100 |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | Multicolour |
| Usage/Application | Garments |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 68 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Plain Taffeta |
| GSM | 70 GSM |
| Width | 58 Inches |
| Material | Polyester |
| Prints/Pattern | Plain / Solids |
| Coating | Uncoated |
| Water Resistance | Non Waterproof |
| Usage | Gowns, Apparel/Clothing |
| Color | Multicolour |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 28 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Butter Crepe |
| GSM | 70 GSM |
| Width | 44 in |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | dark , light , pastel colours |
| Weight | 8 kg |
| Wash Care | Dry clean |
| Fabric | polyester |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
Used in all type of lining material as well as in garments.The crispness of the fabric makes it a good choice for developing garments like dresses, suits, blouses, pants, and home furnishing items like curtains, window treatments, and pillows.
₹ 88 / Meter Get Latest Price
| Material | Poly Silk |
| Weave | Plain |
| Silk Type | 100% Silk |
| GSM | 50-100 GSM |
| Width | 44-45" |
| Pattern | Plain |
| Fabric | Silk |
| Design | Plain |
| Brand | MT |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
We provide you a best quality of fabrics mostly used in all types of garments (gents, ladies, children) & also used in Traditional & Party Wear clothings which are available in lots of different attractive colors with gorgeous fabric quality .
₹ 87 / Meter Get Latest Price
| Pattern | Plain |
| Pattern Type | Plain |
| Color | DYEABLE |
| Occasion | Casual |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 60 / Meter Get Latest Price
| Width | 44 , 54 |
| GSM | 90 GSM |
| Color | White |
| Design/Pattern | Plain |
| Usage/Application | Garments |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
Gaurav Maheshwari (Owner)
Manglam Textiles
4th Floor, 4031, Radha Raman Textile Market - 2, Saroli Road, Saroli, Radha Raman Textile Market
Surat - 395010, Gujarat, India