Pioneers in the industry, we offer dyeable embroidered designer fabrics, digital printed with heavy lukhanvi embroidery work fabric, men's wedding kurta fabrics and embroidered georgette fabric from India.
₹ 300 / Meter Get Latest Price
| Fabric | georgette, chinon, upada, crepe, organza, net, etc. |
| Width | 44-45" |
| Design/Pattern | Embroidered |
| Embroidery type | sequence work |
| Color | White |
| Length | 100m |
| Colour | white dyeable |
| Material | Dyeable viscose georgette |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 120 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Polyester |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| Width | 58 inches |
| Prints/Pattern | Digital Print |
| GSM | 150 |
| Usage/Application | Kurti |
| Color | Multicolor |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
Fabric :- polyester cotton, Organza, Chanderi Silk, Silk, Cotton Satin, Cotton Silk,Cotton Slub, Georgette, Crepe, Masline, Pasmina)
Work :- Digital Printed With Heavy Lukhanvi Embroidery Work Fabric
we have excellent quality range of Digital Printed Fabric, 3D Digital Printed Fabric, Digital Printed Scarf Fabric, Digital Printed Kurti Fabric, Digital Printed Dupatta Fabric, Digital Printed Blazer Fabric, Digital Printed Cushion Cover Fabric, Dhupian Silk Dyed Fabric, etc. These products are well-known for their eye-catchy look, elegant design, fine finish, longevity, etc. We also impart Fabric Sublimation Printing Service at very reasonable rate.
₹ 250 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Fabric Type | Knitted |
| Pattern | Embroidered |
| Color | White |
| GSM | 1-150 |
| Embroidery Type | Gold Work |
| Width | 44 inch/112 cm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 30 Meter
₹ 340 / Meter Get Latest Price
| Width | 44'' |
| Work Type | Thread work |
| Embroidery type | thread work |
| Fabric | Georgette |
| Wash Care | Hand wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
Discover our premium Embroidery Fabric, perfect for creating luxurious traditional wear. Crafted with fine-quality base fabrics like silk, velvet, jacquard, or satin, each piece features intricate threadwork, zari, sequins, or resham embroidery. Ideal for sherwanis, kurtas, jackets, and ethnic attire, this fabric adds royal elegance and festive charm. Available in rich colors and custom patterns, it offers durability with a designer finish. Perfect for weddings, festivals, and ceremonial outfits. Bulk orders and customized designs are welcome.
Use: top,kurties,bottom etc
Width: 44 inches
MOQ: As per requirement
Gaurav Maheshwari (Owner)
Manglam Textiles
4th Floor, 4031, Radha Raman Textile Market - 2, Saroli Road, Saroli, Radha Raman Textile Market
Surat - 395010, Gujarat, India