Offering you a complete choice of products which include dyebale viscose georgette embroidery fabrics, dyeable viscose crepe fabric, dyeable jacquard all over fabrics, tissue jacquard fabric, dyeable jacquard all over butti fabrics and organza digital printed fabric.
₹ 320 / Meter Get Latest Price
| Work Type | All over |
| Embroidery type | sequence with embroidered work |
| Design/Pattern | Embroidered |
| Fabric | georgette,chinon,upada,organza,crepe,net,etc. |
| Color | White |
| Length | 100m |
| Colour | white |
| Material | Dyeable viscose georgette |
| Width | 44-45 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 97 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| GSM | 1-150 |
| Fabric Type | Woven |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
| Width | 39 inch/99 cm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| Material | Jacquard |
| Prints/Pattern | Waves |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Color | Off White |
| Craft | Chanderi |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Season | Suitable for Summer |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Daily Production Capacity | 1000 Meter Per Day |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 155 / Meter Get Latest Price
| Material | Silk |
| Design/Pattern | Plain |
| Occasion | Casual Wear |
| Color | White |
| Roll Length | Than |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 142 / Meter Get Latest Price
| Material | Jacquard |
| Color | Off White |
| Prints/Pattern | Buttas |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Craft | Brocade |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Season | Suitable for Summer |
| Type | Dyeable |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 222 / Meter Get Latest Price
| Material | Silk |
| Design/Pattern | Plain |
| Occasion | Casual Wear |
| Color | White |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 222 / Meter Get Latest Price
| Material | Silk |
| Design/Pattern | Plain |
| Occasion | Casual Wear |
| Color | White |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 142 / Meter Get Latest Price
| Material | Jacquard |
| Color | Off White |
| Prints/Pattern | Buttas |
| Craft | Brocade |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Season | Suitable for Summer |
| Type | Dyeable |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 142 / Meter Get Latest Price
| Material | Jacquard |
| Color | Off White |
| Prints/Pattern | Buttas |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Craft | Brocade |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Season | Suitable for Summer |
| Type | Dyeable |
| Weight | Light Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 55 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Variety | Plain |
| Work/Process | Printed |
| Width (Panna) | 44 inch |
| Weight (GSM) | 35 GSM |
| Finish | Bright |
| Pattern | Floral |
| End Use | Apparel |
| Form | Running Fabric |
Minimum order quantity: 50 Meter
Fabric :- polyester - Organza , Pc Cotton,Mull Cotton, Cambric Cotton ,Rayon, Linen Touch,Rajwadi line Dhanushkoti, Rayon , Cotton Slub ,etc.
₹ 55 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Variety | Plain |
| Work/Process | Printed |
| Width (Panna) | 44 inch |
| Weight (GSM) | 35 GSM |
| Finish | Bright |
| Pattern | Floral |
| End Use | Apparel |
| Form | Running Fabric |
Minimum order quantity: 50 Meter
Fabric :- polyester - Organza , Pc Cotton,Mull Cotton, Cambric Cotton ,Rayon, Linen Touch,Rajwadi line Dhanushkoti, Rayon , Cotton Slub ,etc.
₹ 55 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Fabric Type | Polyester |
| Variety | Glass |
| Fabric Width | 44 inch (111 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 50-79 GSM |
| Print Type | Digital Print |
| Suitable For | Saree, Kurti, Top, Dress, Co-ord Set, Kids Wear |
| Pattern | Floral |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 58 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Polyester |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 50-79 GSM |
| Suitable For | Dress, Top, Kids Wear, Kurti, Co-ord Set |
| Print Type | Digital Print |
| Pattern | Floral |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 145 / Meter Get Latest Price
| Color | Off White |
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Party Wear |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Material | Jacquard |
| Craft | Brocade |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Type | Dyeable |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| Color | Off White |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Material | Jacquard |
| Craft | Chanderi |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Type | Dyeable |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 1000 Meter Per Day |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 140 / Meter Get Latest Price
| Color | Off White |
| Prints/Pattern | Traditional |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Material | Jacquard |
| Craft | Brocade |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Type | Dyeable |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Muslin |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Print Type | Digital Print |
| Suitable For | Top, Dress, Kurti |
| Pattern | Abstract |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 140 / Meter Get Latest Price
| Material | Jacquard |
| Color | Off White |
| Prints/Pattern | Traditional |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Craft | Brocade |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Season | Suitable for Summer |
| Type | Dyeable |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Silk |
| Material | Silk |
| Work | Embroidery |
| Color | Multicolor |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| Width | 58 inches |
| Work Type | Zari Work |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Dry Clean |
Minimum order quantity: 30 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Butter Crepe |
| GSM | 150 |
| Width | 58 inches |
| Type | Crepe |
| Prints/Pattern | Digital Print |
| Color | Multicolor |
| Fabric | Crepe |
| Usage/Application | Ladies Top |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
This is design used a baby wear and night wear.
Crape Digital Printed Fabric
Our high-quality Crape Digital Printed Fabric features vibrant, precise designs printed using advanced digital printing technology. Ideal for fashion, home décor, and accessories, this fabric is lightweight, soft, and has a smooth, slightly crinkled texture that drapes beautifully. Available in a variety of unique patterns and colors, it adds a stylish touch to any creation. Perfect for dresses, kurtis, sarees, and more. 100% polyester ensures durability and easy maintenance.
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Malai Satin |
| Work | Embroidery |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| Width | 58 inches |
| Work Type | Zari Work |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Dry Clean |
Minimum order quantity: 30 Meter
₹ 445 / Meter Get Latest Price
| Width | 44-45 |
| Pattern Type | Embroidered |
| Color | White |
| Pattern / Design | Floral |
| Work Type | All over |
| Design/Pattern | Embroidered |
| Embroidery type | sequence work |
| Fabric | georgette,chinon,upada,organza,crepe,net,etc. |
| Length | 100m |
| Colour | white dyeable |
| Material | Dyeable viscose georgette |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 475 / Meter Get Latest Price
| Width | 44-45" |
| Work Type | All over |
| Design/Pattern | Embroidered |
| Embroidery type | Sequence work |
| Fabric | Georgette,chinon,upada,organza,crepe,net and etc. |
| Color | White |
| Length | 100 |
| Colour | White dyeable |
| Material | Dyeable viscose georgette. |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Fiber Type | Polyester |
| Width | 58 inch (Bada Panna) |
| Weight (Quality) | 9 kg |
| End Use | Garments, Kurti, Dress |
| Pattern | Floral |
| Fabric Form | Printed |
| Finish | Plain |
Minimum order quantity: 50 Meter
Premium digital printed fabric for kaftan, & ladies garments featuring intricate and modern digital prints. The fabric offers a perfect blend of style and comfort, ideal for crafting fashionable kurtas, tunics, or traditional wear. Soft, breathable, and durable, it ensures a comfortable fit for everyday use or festive occasions. Available in a variety of vibrant designs and patterns, this fabric is perfect for bulk purchasing by garment manufacturers and designers."
Fabric :- polyester - Satin Georgette,Micro crepe , Malai Satin , Cambric cotton, Nafisa Creape, Linen Touch,Rajwadi line, etc.
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Fiber Type | Polyester |
| Width | 58 inch (Bada Panna) |
| Weight (Quality) | 9 kg |
| End Use | Kurti, Garments, Gown |
| Pattern | Floral |
| Fabric Form | Printed |
| Finish | Plain |
Minimum order quantity: 50 Meter
Premium digital printed fabric for kaftan, & ladies garments featuring intricate and modern digital prints. The fabric offers a perfect blend of style and comfort, ideal for crafting fashionable kurtas, tunics, or traditional wear. Soft, breathable, and durable, it ensures a comfortable fit for everyday use or festive occasions. Available in a variety of vibrant designs and patterns, this fabric is perfect for bulk purchasing by garment manufacturers and designers."
Fabric :- polyester - Satin Georgette,Micro crepe , Malai Satin , Cambric cotton, Nafisa Creape, Linen Touch,Rajwadi line, etc.
Gaurav Maheshwari (Owner)
Manglam Textiles
4th Floor, 4031, Radha Raman Textile Market - 2, Saroli Road, Saroli, Radha Raman Textile Market
Surat - 395010, Gujarat, India