Offering you a complete choice of products which include pure viscose tissue crush fabric, dyeable silk fabric, tissue jacquard fabric and tissue jacquard design fabric.
₹ 192 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Tissue |
| Usage/Application | Garments |
| Color | Gold , silver |
| Width | 44 |
| Wash Care | handwash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 112 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Weave Type | Satin Weave |
| Embroidery Type | Gold Work |
| Fabric Type | Woven |
| Pattern | Plain |
| Print Type | Foil Print |
| Color | Cream |
| Width | 39 inch/99 cm |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 180 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Woven |
| Occasion | Casual Wear |
| GSM | 1-150 |
| Weave Type | Jacquard |
| Embroidery Type | Gold Work |
| Color | Cream |
| Width | 39 inch/99 cm |
| Packaging Type | Than |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
This type of viscose tissue jaquard fabric commonly used in Kurti, Tops, Lehenga, Gown, Sarees, Blouse, Dupatta,Churidar, Kids Wear, Mens Wear, Home Decor, Event Decor, Festival Decor, Art and Craft.
₹ 180 / Meter Get Latest Price
| Occasion | Casual Wear |
| GSM | 1-150 |
| Weave Type | Jacquard |
| Embroidery Type | Gold Work |
| Fabric Type | Woven |
| Color | Cream |
| Width | 39 inch/99 cm |
| Packaging Type | Than |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 180 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Woven |
| Occasion | Casual Wear |
| GSM | 1-150 |
| Weave Type | Jacquard |
| Embroidery Type | Gold Work |
| Color | Cream |
| Width | 39 inch/99 cm |
| Packaging Type | Than |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
This type of viscose tissue jaquard fabric commonly used in Kurti, Tops, Lehenga, Gown, Sarees, Blouse, Dupatta,Churidar, Kids Wear, Mens Wear, Home Decor, Event Decor, Festival Decor, Art and Craft.
₹ 180 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Woven |
| Occasion | Casual Wear |
| GSM | 1-150 |
| Weave Type | Jacquard |
| Embroidery Type | Gold Work |
| Color | Cream |
| Width | 39 inch/99 cm |
| Packaging Type | Than |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 180 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Woven |
| Occasion | Casual Wear |
| GSM | 1-150 |
| Weave Type | Jacquard |
| Embroidery Type | Gold Work |
| Color | Cream |
| Width | 39 inch/99 cm |
| Packaging Type | Than |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 180 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Woven |
| Occasion | Casual Wear |
| Weave Type | Jacquard |
| Embroidery Type | Gold Work |
| Color | Cream |
| Width | 39 inch/99 cm |
| Packaging Type | Than |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
This type of viscose tissue jaquard fabric commonly used in Kurti, Tops, Lehenga, Gown, Sarees, Blouse, Dupatta,Churidar, Kids Wear, Mens Wear, Home Decor, Event Decor, Festival Decor, Art and Craft.
Gaurav Maheshwari (Owner)
Manglam Textiles
4th Floor, 4031, Radha Raman Textile Market - 2, Saroli Road, Saroli, Radha Raman Textile Market
Surat - 395010, Gujarat, India