Dyeable Nylon Fabric.
We provide Dyeable nylon fabric such as Dyeable nylon Bhagalpuri Fabric, Dyeable nylon lycra Fabric, Boutique Dyeable nylon Fabric, Dyeable nylon Garment Fabric, Dyeable nylon satin Fabric, Dyeable nylon dhupian fabric, Dyeable nylon banglori fabric, Dyeable nylon organza fabric, Dyeable nylon nazmin fabric, Dyeable nylon net fabric and many more.
We MANGLAM TEXTILES are the main pioneer in the Dyeable Nylon Fabric industry.
We sell Dyeable Nylon fabric across all cities of India such as Delhi, Mumbai, Chennai, Pune, Chandigarh, Kanpur, Lucknow, Kolkata, Patna, Jaipur, Jodhpur, Ajmer, Kota, Raipur, Ranchi, Banglore, Hyderabad, Indore, Ahemdabad, Nagpur, Jabalpur, Kochi, Ernakulam, Pune and many more.
All below mentioned Fabrics are available in Nylon Fabric
*Bhagalpuri.
*Dhupian.
*Banglori.
*Soft net.
*Moonga.
*Georgette.
*Organza.
*Phantom.
*Mono net.
*Nazmin.
*Pure silk.
*Long slub.
*Dola silk.
*Rose silk.
*Pashmina.
*Lycra.
*Diamond net………..and many more.
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | malbari |
| GSM (Fabric Weight) | 85 GSM |
| Width (Panna) | 44 inch |
| Width | 44-45 |
| Composition | 100% Nylon |
| End Use | Apparel/Garment |
| Weave/Knit Type | Woven |
| Design | Plain |
| Finish | RFD (White) |
| Pattern | Plain/Solid |
| Usage/Application | Garments |
| Brand | MT |
| Wash Care | Bleach Wash |
| Weight | 10KG &11KG |
₹ 142 / Meter Get Latest Price
| Material | Jacquard |
| Color | Off White |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Craft | Brocade |
| Width | 39 Inches/99 cm |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Season | Suitable for Summer |
| Type | Dyeable |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 222 / Meter Get Latest Price
| Material | Jacquard |
| Prints/Pattern | Buttas |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Color | White |
| Craft | Brocade |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Type | Dyeable |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Width | 44" |
| Brand | MT |
| Pattern | Plain |
| Wash Care | Bleach Wash |
| Fabric Type | Bhagalpuri Fabric |
| Weight | 11 Kg,14 Kg |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 48 / Meter Get Latest Price
| Material | Nylone Organza |
| Width | 44, 45, 62, 72 Inches |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Color | White |
| Type | Dyeable |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
Minimum order quantity: 20 Meter
We provide you a best quality of fabrics mostly used in all types of garments (gents, ladies, children) & also used in Traditional & Party Wear clothings which are available in gorgeous fabric quality .
DYBALE ORGANZA (BRIGHT & SEMI-DULL) having various VARIANTS..
₹ 67 / Meter Get Latest Price
| Color | White |
| Brand | MT |
| Pattern | Plain |
| Wash Care | Bleach Wash |
| Width | 44" |
| Weight | 6.700 Kg |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 47 / Meter Get Latest Price
| Fabric | DYBALE |
| Width | 44" |
| Brand | MT |
| Weight | 7 KG-12 KG |
| Pattern | Plain |
| Wash Care | Bleach Wash |
We provide you a best quality of fabrics mostly used in all types of garments (gents, ladies, children) & also used in Traditional & Party Wear clothings which are available in gorgeous fabric quality .
DYBALE DHUPION (HARD FINISH) having 5KG-12 KG quality.
₹ 25 / Meter Get Latest Price
| Prints/Pattern | Plain / Solids |
| Width | 44" 56" |
| Material | Nylon |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | White dyeable |
| Usage | Apparel/Clothing, Upholstery & Home Furnishings, Ethnic Wear/Dresses, Bridal / Special Occasions |
| Length | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
Nylon Mono Net Fabric is widely used in the Lingerie and Garment Industry to design a wide variety of fancy wears. The extra smooth texture, finesse, shrinkage resistance and colorfastness of the Nylon Mono Net Fabric make it the first choice for making comfortable and long lasting apparels.
₹ 152 / Meter Get Latest Price
| Material | Nylon Satin Lycra |
| Usage | Blouse, Gown, Kurti, Suit, Lehenga |
| Width | 30,44 |
| Dye Method | Dyeable |
| Color | White |
| Fabric Type | Knitted |
| GSM | 13.500 kg |
| Design/Pattern | Plain |
| Usage/Application | Garments |
| Base Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Color | Multicolour |
| Width(In Inches) | 44-45 |
| Design/Pattern | Dyed |
| Pattern | Dyed |
| Usage/Application | Garments |
| Usage | Upholstery & Home Furnishings, Bridal / Special Occasions, Ethnic Wear/Dresses, Apparel/Clothing, Tops/Blouses/Kurtis |
| Craft | Embroidered |
| Length | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
Nylone net thread embroidery.
It is a form of counted-thread embroidery based on removing threads from the warp and/or the weft of a piece of even-weave fabric. The remaining threads are grouped or bundled together into a variety of patterns. The more elaborate styles of drawn thread work use a variety of other stitches and techniques, but the drawn thread parts are their most distinctive element. It is also grouped with whitework embroidery because it was traditionally done in white thread on white fabric and is often combined with other whitework techniques.
₹ 47 / Meter Get Latest Price
| Width | 44" |
| Fabric | Nylone |
| Fabric Type | RFD |
| Brand | MT |
| Weight | 5 KG - 12 KG |
| Pattern | Plain |
| Wash Care | Bleach Wash |
We provide you a best quality of fabrics mostly used in all types of garments (gents, ladies, children) & also used in Traditional & Party Wear clothings which are available in gorgeous fabric quality .
DYBALE DHUPION (SOFT FINISH) having 5KG-12 KG quality.
Gaurav Maheshwari (Owner)
Manglam Textiles
4th Floor, 4031, Radha Raman Textile Market - 2, Saroli Road, Saroli, Radha Raman Textile Market
Surat - 395010, Gujarat, India