We are a leading Wholesale Trader of dyeable embroidered designer fabric, ladies fancy gown fabric, embroidered georgette fabric, mirror embroidered designer fabric, mens groom sherwani fabrics and plain satin georgette fabric from Surat, India.
₹ 230 / Meter Get Latest Price
| Prints/Pattern | sequence work |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Pattern | sequence work |
| Material | Dyeable viscose georgette |
| Color | white dyeable |
| Fabric | georgette, chinon, upada, organza, crepe, net, etc. |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Width | 44-45'' |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
These Dyeable embroidery fabrics are used in High-End Boutiques and Companies to make Fancy Garments like Frocks, Gowns, Designer dresses, Kurties and many Ethenic and Bridal wear.
Pure fabric is a perfect choice that has both breath ability and durability.This fabric has a soft touch finish to it, making it feel like avery High-End fabric.
This fabric gives you a Unique Texture and look to your Dresses or Garments. Strong woven fabric to last longer time.
Fits perfectly after stitching and even after many washes.
(Price can be adjusted according to order quantity)
₹ 260 / Meter Get Latest Price
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Pattern | sequence work |
| Material | Dyeable viscose georgette |
| Color | white dyeable |
| Fabric | georgette, chinon, crepe, upada, organza, net, etc |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Width | 44-45'' |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
These Dyeable embroidery fabrics are used in High-End Boutiques and Companies to make Fancy Garments like Frocks, Gowns, Designer dresses, Kurties and many Ethenic and Bridal wear.
Pure fabric is a perfect choice that has both breath ability and durability.This fabric has a soft touch finish to it, making it feel like avery High-End fabric.
This fabric gives you a Unique Texture and look to your Dresses or Garments. Strong woven fabric to last longer time.
Fits perfectly after stitching and even after many washes.
(Price can be adjusted according to order quantity)
₹ 145 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Suit |
| Width | 44 inches |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | White |
| Is this a sample order | Yes |
| Material | Georgette |
| Wash Care | handwash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 145 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Faux Georgette |
| Embroidery Pattern | All Over |
| Work Type | Thread work |
| Usage/Application | Garments |
| Width | 44 inch |
| Design/Pattern | Embroidered |
| Color | Multicolour |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Georgette |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 280 / Meter Get Latest Price
| Material | Dyeable viscose georgette |
| Fabric | Georgette |
| Color | white dyeable |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Craft | Embroidered |
| Length | 100 |
| Type | Sustainable Fabrics |
| Width | 44-45" |
| Design | sequence work |
| Work | All over |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric Type | georgette, chinon, upada, crepe, organza, net, etc. |
These Dyeable embroidery fabrics are used in High-End Boutiques and Companies to make Fancy Garments like Frocks, Gowns, Designer dresses, Kurties and many Ethenic and Bridal wear.
Pure fabric is a perfect choice that has both breath ability and durability.This fabric has a soft touch finish to it, making it feel like avery High-End fabric.
This fabric gives you a Unique Texture and look to your Dresses or Garments. Strong woven fabric to last longer time.
Fits perfectly after stitching and even after many washes.
(Price can be adjusted according to order quantity)
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| Width | 44-45 |
| Color | White |
| Work Type | All over |
| Design/Pattern | Embroidered |
| Embroidery type | sequence work |
| Fabric | georgette,chinon,upada,organza,crepe,net,etc. |
| Length | 100m |
| Colour | white dyeable |
| Material | Dyeable viscose georgette |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 177 / Meter Get Latest Price
| Width | 44 inches |
| Usage/Application | Suit |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 122 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Glitter |
| Usage/Application | Garments |
| Occasion | Casual |
| Pattern Type | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 290 / Meter Get Latest Price
| Color | white dyeable |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Material | Dyeable viscose georgette |
| Length | 100 |
| Fabric Type | georgette, chinon, crepe, upada, organza, net, etc. |
| Width | 44-45" |
| Work | All over |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
These Dyeable embroidery fabrics are used in High-End Boutiques and Companies to make Fancy Garments like Frocks, Gowns, Designer dresses, Kurties and many Ethenic and Bridal wear.
Pure fabric is a perfect choice that has both breath ability and durability.This fabric has a soft touch finish to it, making it feel like avery High-End fabric.
This fabric gives you a Unique Texture and look to your Dresses or Garments. Strong woven fabric to last longer time.
Fits perfectly after stitching and even after many washes.
(Price can be adjusted according to order quantity)
Gaurav Maheshwari (Owner)
Manglam Textiles
4th Floor, 4031, Radha Raman Textile Market - 2, Saroli Road, Saroli, Radha Raman Textile Market
Surat - 395010, Gujarat, India