Wholesale Trader of a wide range of products which include maslin digital printed fabrics, digital printed satin fabric, ladies fashion garments printed digital, digital printed garment fabric, flower printed fabric and polyester flower digital printed fabric.
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Muslin |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Suitable For | Dress, Co-ord Set, Top, Kurti |
| Print Type | Digital Print |
| Pattern | Geometric |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Muslin |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Suitable For | Shirt, Kurti, Top, Co-ord Set |
| Print Type | Digital Print |
| Pattern | Geometric |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Muslin |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Print Type | Digital Print |
| Suitable For | Dress, Co-ord Set, Top, Kurti |
| Pattern | Abstract |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Muslin |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Print Type | Digital Print |
| Suitable For | Top, Co-ord Set, Kurti |
| Pattern | Abstract |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Muslin |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Print Type | Digital Print |
| Suitable For | Co-ord Set, Kurti, Top |
| Pattern | Abstract |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Muslin |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Print Type | Digital Print |
| Suitable For | Kids Wear, Shirt, Top, Kurti, Co-ord Set |
| Pattern | Abstract |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Muslin |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Print Type | Digital Print |
| Suitable For | Top, Shirt, Co-ord Set, Dress, Kurti |
| Pattern | Abstract |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Muslin |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Print Type | Digital Print |
| Suitable For | Co-ord Set, Dress, Kurti, Top, Shirt |
| Pattern | Abstract |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Muslin |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Print Type | Digital Print |
| Suitable For | Kurti, Shirt, Dress, Co-ord Set, Top |
| Pattern | Abstract |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 88 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Muslin |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Print Type | Digital Print |
| Suitable For | Co-ord Set, Top, Kurti, Dress |
| Pattern | Abstract |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Muslin |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Print Type | Digital Print |
| Suitable For | Top, Kurti, Dress, Co-ord Set |
| Pattern | Abstract |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Muslin |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Print Type | Digital Print |
| Suitable For | Top, Co-ord Set, Dress, Kurti |
| Pattern | Abstract |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Muslin |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Print Type | Digital Print |
| Suitable For | Kurti, Co-ord Set, Dress, Shirt, Top |
| Pattern | Abstract |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Satin |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Suitable For | Gown, Top, Kurti, Co-ord Set, Nightwear, Dress |
| Print Type | Digital Print |
| Pattern | Floral |
Minimum order quantity: 50 Meter
Fabric :- polyester -Creape , Nafisa Creape, Linen Touch,Rajwadi line Dhanushkoti, etc.
₹ 68 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Co-ord Set |
| Fabric | Cotton |
| Size | Free Size |
| Set Contains | Kurti With Pant |
| Style/Design | Frock Style |
| Work/Pattern | Printed |
| Occasion | Formal Wear, Festive Wear, Casual Wear, Party Wear |
| Sleeve Length | Short Sleeves |
| Neck Type | Collar Neck |
Minimum order quantity: 550 Piece
Fabric :- polyester - Malai Satin , Nafisa Creape, Linen Touch,Rajwadi line, etc.
₹ 68 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Poly Cotton |
| Product Type | Kurti Set |
| Fabric Width | 44 inch (111 cm) |
| Fabric | Cotton |
| GSM (Grams per Square Meter) | 50-79 GSM |
| Size | Free Size |
| Print Type | Digital Print |
| Set Contains | Kurti With Pant |
| Suitable For | Co-ord Set, Top, Kids Wear, Nightwear, Kurti, Dress |
| Style/Design | Kaftan Style |
| Work/Pattern | Printed |
| Occasion | Formal Wear, Party Wear, Festive Wear, Casual Wear |
| Sleeve Length | Short Sleeves |
| Neck Type | Square Neck |
Minimum order quantity: 50 Meter
Fabric :- polyester - Malai Satin , Nafisa Creape, Linen Touch,Rajwadi line, etc.
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Polyester |
| Fabric Width | 60 inch (152 cm) |
| Suitable For | Kurti, Dress, Co-ord Set, Top |
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Muslin |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Print Type | Digital Print |
| Suitable For | Kurti, Top, Co-ord Set, Kids Wear, Shirt |
| Pattern | Abstract |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Material | Rayon |
| Printing Technique | Digital Print |
| Fabric Width | 58 inch |
| Use | Dresses, Kurtis/Suits, Apparel |
| GSM | 100-120 |
| Floral Pattern | Small Buti |
| Traditional Print Style | Kalamkari |
| Color Fastness | Pakka Colour |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 50 Meter
Fabric :- polyester -Creape , Nafisa Creape, Linen Touch,Rajwadi line Dhanushkoti, etc.
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Material | Georgette |
| Printing Technique | Digital Print |
| Fabric Width | 58 inch |
| Use | Apparel, Kurtis/Suits, Dresses |
| GSM | 80-100 |
| Floral Pattern | Large Floral |
| Traditional Print Style | Kalamkari |
| Color Fastness | Pakka Colour |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 50 Meter
Discover premium-quality polyester digital printed fabric designed especially for trendy co-ord sets. This fabric features vibrant, high-resolution prints with excellent colorfastness, ensuring long-lasting beauty. With a smooth texture, lightweight feel, and wrinkle resistance, it’s ideal for stylish and comfortable co-ord outfits. Suitable for casual wear, resort wear, and fashion-forward ensembles, this fabric is easy to sew and maintain.
Material: 100% Polyester
Print: Digital Print (Multicolor / Customizable)
GSM: 90–150 (as per requirement)
Width: 44"–58"
Use: Co-ord sets, Tops & Bottoms, Dresses
Features: Fade-resistant, soft feel, wrinkle-free, quick dry
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Print / Pattern | Floral |
| Fabric Type | Poly Rayon/Viscose |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-99 GSM |
| Width | 58 inch (Panna) |
| Usage | Kurtis/Suits, Dress Material, Garments |
| Stretchability | Non-Stretchable |
| Composition | Poly Viscose (PV) |
| Printing Technique | Digital Print |
| Fabric Finish | Soft/Butter |
| Color | Multi-Color |
Minimum order quantity: 50 Meter
Fabric :- polyester - Malai Satin , Nafisa Creape, Linen Touch,Rajwadi line, etc.
Gaurav Maheshwari (Owner)
Manglam Textiles
4th Floor, 4031, Radha Raman Textile Market - 2, Saroli Road, Saroli, Radha Raman Textile Market
Surat - 395010, Gujarat, India