Pioneers in the industry, we offer animal print fabric, bandhej print fabric, floral print rayon fabric, kids printed fabric, polyester flower digital printed fabric and georgette floral print fabric from India.
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Fabric Material | Polyester |
| Print / Pattern | Animal Print |
| Print/Pattern | Animal Print |
| Width | 40 Inches/102 cm |
| Fabric Type | Knitted Fabrics |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Fabric Content | 50% Cotton 50% Polyester |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Material | Polyester |
| Color | Multicolour |
| Theme | Animals |
| Country of Origin | Made in India |
| Season | Suitable for Winter |
| Type | Sustainable Fabrics |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 1000 Meter Per Day |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Polyester |
| Print / Pattern | Bandhani |
| Width | 44 inch (111 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 100-120 gsm |
| Use | Kurti/Kurta, Ladies Top, Dress Material |
| Printing Technique | Digital Print |
| Weave Type | Plain |
| Length Per Roll | 100 m |
| Fabric Property | Skin-Friendly |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 78 / Meter Get Latest Price
| Width (Panna) | 44 inch |
| Fabric Quality (Weight) | 14 kg |
| GSM (Grams per Square Meter) | 120 GSM |
| Use | Dress, Top, Kurti |
| Print Style | Floral |
| Print Form | Single Design |
| Sale Type | Fresh |
| Color | Multi-Color |
| Print Type | Digital Print |
Minimum order quantity: 50 Meter
Fabric :- polyester - Micro crepe , Malai Satin , Cambric cotton, Nafisa Creape, Linen Touch,Rajwadi line, etc.
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM (Grams per Square Meter) | 100-120 |
| Fabric Type | Muslin |
| Width (Panna) | 58" (1.47 m) |
| End Use | Kids Kurta/Kurti, Frock/Dress, Kids Shirt/Top |
| Color | Multicolor |
| Print Type | Digital Print |
| Work | Plain |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Print / Pattern | Floral |
| Fabric Type | Poly Rayon/Viscose |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-99 GSM |
| Width | 58 inch (Panna) |
| Usage | Dress Material, Kurtis/Suits, Garments |
| Stretchability | Non-Stretchable |
| Composition | Poly Viscose (PV) |
| Printing Technique | Digital Print |
| Fabric Finish | Soft/Butter |
| Color | Multi-Color |
Minimum order quantity: 50 Meter
Fabric :- polyester - Malai Satin , Nafisa Creape, Linen Touch,Rajwadi line, etc.
₹ 68 / Meter Get Latest Price
| Material | Georgette |
| Fabric Width | 44 inch |
| Use | Kurtis/Suits, Dresses, Apparel |
| GSM | 60-80 |
| Floral Pattern | Jaal |
| Traditional Print Style | Kalamkari |
| Color Fastness | Pakka Colour |
| Wash Care | Machine Wash, Hand Wash |
| Printing Technique | Digital Print |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 88 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Polyester |
| Print / Pattern | Cartoon |
| GSM (Grams per Square Meter) | 120-140 gsm |
| Width | 58 inch (147 cm) |
| Usage | Upholstery/Home |
| Use | Kids Print |
| Stretchability | Non-Stretchable |
| Color | Multi-color |
| Printing Technique | Digital Print |
| Weave Type | Plain |
| Length Per Roll | 100 m |
Minimum order quantity: 50 Meter
Fabric :- polyester - Mull Cotton, Cambric Cotton ,Rayon, Linen Touch,Rajwadi line Dhanushkoti, Rayon , Cotton Slub ,etc.
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM (Grams per Square Meter) | 100-120 |
| Fabric Type | Cambric |
| Width (Panna) | 58" (1.47 m) |
| End Use | Frock/Dress, Kids Kurta/Kurti, Kids Shirt/Top |
| Color | White, Multicolor |
| Print Type | Digital Print |
| Work | Plain |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM (Grams per Square Meter) | 100-120 |
| Fabric Type | Magic Cotton |
| Width (Panna) | 58" (1.47 m) |
| End Use | Kids Shirt/Top, Kids Kurta/Kurti, Frock/Dress, Night Suit/Pajama |
| Color | Multicolor |
| Print Type | Digital Print |
| Work | Plain |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Print / Pattern | Floral |
| Fabric Type | Poly Rayon/Viscose |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-99 GSM |
| Width | 58 inch (Panna) |
| Usage | Dress Material, Garments, Kurtis/Suits |
| Stretchability | Non-Stretchable |
| Composition | Poly Viscose (PV) |
| Printing Technique | Digital Print |
| Fabric Finish | Soft/Butter |
| Color | Multi-Color |
Minimum order quantity: 50 Meter
Fabric :- polyester - Malai Satin , Nafisa Creape, Linen Touch,Rajwadi line, etc.
Gaurav Maheshwari (Owner)
Manglam Textiles
4th Floor, 4031, Radha Raman Textile Market - 2, Saroli Road, Saroli, Radha Raman Textile Market
Surat - 395010, Gujarat, India