Leading Wholesale Trader of bandhej print fabric and bandhani printed fabric from Surat.
₹ 88 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Kurtis |
| Fabric Type | Georgette |
| Print / Pattern | Bandhani |
| Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 85 |
| Use | Dress Material, Ladies Top, Kurti/Kurta |
| Design/Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Polyester |
| Print / Pattern | Bandhani |
| Width | 44 inch (111 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 100-120 gsm |
| Use | Dress Material, Kurti/Kurta, Ladies Top |
| Printing Technique | Digital Print |
| Weave Type | Plain |
| Length Per Roll | 100 m |
| Fabric Property | Skin-Friendly |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Print Style | Bandhani |
| Fabric Type | Georgette |
| Usage/Application | Kurtis |
| Fabric Quality | Faux Georgette |
| Print / Pattern | Bandhani |
| Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 85 |
| Use | Dress Material, Kurti/Kurta, Ladies Top, Nighty |
| Printing Technique | Digital Print |
| Length Per Roll | 100 m |
| Fabric Property | Skin-Friendly |
| Weave Type | Plain |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 88 / Meter Get Latest Price
| Print Style | Bandhani |
| Usage/Application | Kurtis |
| Fabric Type | Georgette |
| Fabric Quality | Faux Georgette |
| Print / Pattern | Bandhani |
| Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 85 |
| Use | Kurti/Kurta, Nighty, Ladies Top, Dress Material |
| Printing Technique | Digital Print |
| Length Per Roll | 100 m |
| Fabric Property | Skin-Friendly |
| Weave Type | Plain |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 88 / Meter Get Latest Price
| Print Style | Bandhani |
| Fabric Type | Georgette |
| Usage/Application | Kurtis |
| Fabric Quality | Faux Georgette |
| Print / Pattern | Bandhani |
| Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 85 |
| Use | Dress Material, Ladies Top, Nighty, Kurti/Kurta |
| Printing Technique | Digital Print |
| Length Per Roll | 100 m |
| Fabric Property | Skin-Friendly |
| Weave Type | Plain |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 88 / Meter Get Latest Price
| Print Style | Floral |
| Fabric Type | Georgette |
| Usage/Application | Kurtis |
| Fabric Quality | Faux Georgette |
| Print / Pattern | Bandhani |
| Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 85 |
| Use | Dress Material, Kurti/Kurta, Ladies Top, Nighty |
| Printing Technique | Digital Print |
| Length Per Roll | 100 m |
| Fabric Property | Skin-Friendly |
| Weave Type | Plain |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 88 / Meter Get Latest Price
| Print Style | Bandhani |
| Fabric Type | Georgette |
| Usage/Application | Kurtis |
| Fabric Quality | Faux Georgette |
| Print / Pattern | Bandhani |
| Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 85 |
| Use | Nighty, Kurti/Kurta, Ladies Top, Dress Material |
| Printing Technique | Digital Print |
| Length Per Roll | 100 m |
| Fabric Property | Skin-Friendly |
| Weave Type | Plain |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 88 / Meter Get Latest Price
| Print Style | Bandhani |
| Fabric Type | Georgette |
| Usage/Application | Kurtis |
| Fabric Quality | Faux Georgette |
| Print / Pattern | Bandhani |
| Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 85 |
| Use | Dress Material, Kurti/Kurta, Ladies Top, Nighty |
| Printing Technique | Digital Print |
| Length Per Roll | 100 m |
| Fabric Property | Skin-Friendly |
| Weave Type | Plain |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 88 / Meter Get Latest Price
| Print Style | Bandhani |
| Usage/Application | Kurtis |
| Fabric Type | Georgette |
| Fabric Quality | Faux Georgette |
| Print / Pattern | Bandhani |
| Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 85 |
| Use | Nighty, Dress Material, Ladies Top, Kurti/Kurta |
| Printing Technique | Digital Print |
| Length Per Roll | 100 m |
| Fabric Property | Skin-Friendly |
| Weave Type | Plain |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 88 / Meter Get Latest Price
| Print Style | Bandhani |
| Usage/Application | Kurtis |
| Fabric Type | Georgette |
| Fabric Quality | Faux Georgette |
| Print / Pattern | Bandhani |
| Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 85 |
| Use | Ladies Top, Dress Material, Nighty, Kurti/Kurta |
| Printing Technique | Digital Print |
| Length Per Roll | 100 m |
| Fabric Property | Skin-Friendly |
| Weave Type | Plain |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 88 / Meter Get Latest Price
| Print Style | Floral |
| Fabric Type | Georgette |
| Usage/Application | Kurtis |
| Fabric Quality | Faux Georgette |
| Print / Pattern | Bandhani |
| Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 85 |
| Use | Dress Material, Kurti/Kurta, Ladies Top |
| Printing Technique | Digital Print |
| Length Per Roll | 100 m |
| Fabric Property | Skin-Friendly |
| Weave Type | Plain |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Pattern | Bandhani |
| Suit Type | Dress Material |
| GSM | 80 |
| Width | 44 inches |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Pattern | Bandhani |
| Suit Type | Dress Material |
| GSM | 80 |
| Width | 44 inches |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Pattern | Bandhani |
| Suit Type | Dress Material |
| GSM | 80 |
| Width | 44 inches |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Pattern | Bandhani |
| Suit Type | Dress Material |
| GSM | 80 |
| Width | 44 inches |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Pattern | Bandhani |
| Suit Type | Dress Material |
| Width | 44 inches |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Pattern | Bandhani |
| Suit Type | Dress Material |
| GSM | 80 |
| Width | 44 inches |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Pattern | Bandhani |
| Suit Type | Dress Material |
| GSM | 80 |
| Width | 44 inches |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Pattern | Bandhani |
| Suit Type | Dress Material |
| GSM | 80 |
| Width | 44 inches |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
Gaurav Maheshwari (Owner)
Manglam Textiles
4th Floor, 4031, Radha Raman Textile Market - 2, Saroli Road, Saroli, Radha Raman Textile Market
Surat - 395010, Gujarat, India